UA-161506798-1
  • Jūsu pirkumu grozs ir tukšs!

Padomi kā ietaupīt uz apkures

Visiem Enerģija-G klientiem ir pieejams apkopes serviss darba dienās, no plkst. 8:00 līdz 17:00, kā arī 24h ārkārtas serviss (katru dienu). Zvaniet: +371 24242421

Mēs dzīvojam klimata apstākļos, kur apkure ir neatņemama un nepieciešama mūsu dzīves sastāvdaļa, bez kuras nav iespējams iztikt. Telpu apkuri mēs izmantojam līdz 8 - 9 mēnešiem gadā, tāpēc jārēķinās ar izmaksām, kas tiek ieguldītas apkures sistēmā. Katra mājsaimniecība, kura individuālajai apkurei izmanto jebkuru mums zināmu izejvielu - gāzi, šķidro kurināmo, cieto kurināmo, katru gadu tērē iespaidīgas naudas summas par patērēto siltumenerģiju.

Daudzos gadījumos tiek pārmaksāts Patērētāja nezināšanas dēļ, taču to iespējams atrisināt, papildus ieguldot līdzekļus vai pievēršot apkures sistēmai vairāk uzmanības. Rezultātā tiks palielināta apkures sistēmas efektivitāte un iegūts jūtams ekonomisks efekts.

Apskatiet 11 soļus, kas palīdzēs jums samazināt apkures rēķinus, nezaudējot ne grāda siltuma un pat palielinot sava komforta pakāpi.

1. Aprīkojiet apkures iekārtas ar piemērotu temperatūras regulatoru un izmantojiet automātikas sniegtās iespējas.

Jo ātrāk veiksiet modernizāciju, jo lētāka būs apkure. Ekspluatējot novecojušu apkures katlu visu gadu pie nemainīgi augstas temperatūras, jūs panākat lielus siltuma zudumus. Rezultātā apkures katla lietderības koeficients krīt no 100-110%, līdz pat 60%.

Mūsdienās apkures katlu automātiku iespējams aprīkot ar āra vai telpas vadītu temperatūras regulatoru. Regulators liks katlam ieslēgties un izslēgties pēc nepieciešamības, nodrošinot iepriekš noteikto telpas temperatūru, un apkures sistēma nekad netiks lieki pārkarsēta. Pievērsiet uzmanību tam, ka praksē regulatori un papildus automātika bieži tiek uzstādīta, bet netiek izmantota. Naudas ekonomija ir dažu pogas spiedienu attālumā, tāpēc skaidri jāapgūst regulatora lietošana, kas nav sarežģītāka par mobilā telefona lietošanu. Regulatora lietošanas instrukciju var atrast Enerģija-G vai ražotāja mājas lapā, vai saņemt konsultāciju no speciālista, kas veic tehnisko servisu. Regulatoru izmantošana mājsaimniecībā ļauj ietaupīt vidēji līdz 150 EUR gadā. Regulatora iegāde un uzstādīšana atmaksājas 1 gada laikā. 

2. Atvaļinājumu laikam un atsevišķām diennakts stundām - noregulējiet telpai atbilstošu temperatūru!

Iesakām izmantot optimālu temperatūru katrai apsildāmajai telpai, atkarībā no lietošanas nozīmes. Mājoklī:

  • Dzīvojamā istaba: 21 - 25°C
  • Guļamistaba: 18 - 22°C
  • Bērnu istaba: 21 - 25°C
  • Virtuve: 18°C
  • Vannas istaba: 23°C
  • Koridors, halle: 16°C
  • Noliktava: 12°C
  • Garāža: 8°C

Telpas temperatūras samazināšana par vienu grādu palīdz ietaupīt aptuveni 4-5% no visas siltumenerģijas. Komforta siltuma daudziem ir atšķirīgs, taču temperatūru telpās lielākoties var samazināt, ietaupot naudu. Optimāls līdzeklis telpu temperatūru ierobežošanai – radiatoru termostatiskie vārsti.

Nakts laikā telpas temperatūru iespējams samazināt par 2-3°C, to nejūtot. Ja dienas laikā mājās neviens neuzturas, to pašu var veikt arī darba dienās ietvaros. Rezultātā apkures sistēmai komforta režīmā strādās tikai 30% no diennakts laika. Jāatceras un jāievēro, ka temperatūru uz apkures iekārtas diennakts laikā nevajadzētu mainīt vairāk, nekā 3-5°C diapazonā, pretējā gadījumā iekārta var sildīt vairāk, patērēt vairāk kurināmā, rezultātā panākot pretēju efektu.

Pazeminiet telpu temperatūru atvaļinājuma un ceļojuma laikā, kā arī brīvdienās – laikā, kad neesat mājās. Programmējamiem regulatoriem ir arī atvaļinājuma funkcija, kas ļauj iestatīt atvaļinājuma dienu skaitu un atgriešanās laiku.

3. Pārbaudiet logu un durvju blīvējumus!

Blīvi pieguļoši logu rāmji un durvis – pamatnosacījums ekonomiskai apkures sistēmas darbībai. Pirms apkures sezonas sākuma veiciet blīvējuma pārbaudi un atjaunojiet to nepieciešamības gadījumā. Vakarā, nolaidiet žalūzijas vai aizvelciet aizkarus. Šādā veidā, siltums no telpām neaizklīdīs, nodrošinot papildus enerģijas ekonomiju līdz 4%. 

4. Ieregulējiet zemāko iespējamo karstā ūdens temperatūru!

Karstā ūdens sagatavošana prasa būtisku siltuma enerģijas daudzumu, tāpēc ieregulējiet pēc iespējas zemāku tā temperatūru, taču ne zemāku par 45 °C. Ja temperatūra ir zemāka, slēgtās ūdens tilpnēs var veidoties baktērijas.

Ja karstais ūdens tiek uzsildīts boilerā, izmantojiet automātikas sniegtās iespējas un uzstādiet ūdens temperatūru atbilstoši diennakts laikam. Nav nepieciešams uzturēt 60°C nakts laikā. Pēc iespējas, nosakiet recirkulācijas periodus, izmantojot digitālos taimerus. Ievērojot šos norādījumus, karstā ūdens sagatavošanai nepieciešamo enerģijas patēriņu varat samazināt līdz 50%. 

5. Vienmēr atstājiet aukstā ūdens maisītājus (krānus) aukstā pozīcijā!

Bieži vien ūdens maisītājs tiek atvērts uz brīdi – lai noskalotu rokas, traukā ielietu ūdeni vai saslapinātu lupatu. Ja maisītājs ir karstā ūdens pozīcijā, ieslēgsies katls un tiks iztērēts karstais ūdens no tvertnes, palielinot siltuma enerģijas patēriņu.

6. Izlietnes un dušas maisītājus izvēlieties ar mazu vai optimālu caurplūdi!

Mazgājoties dušā un atverot maisītāju līdz maksimumam, daļa ūdens aiztek, to neizmantojot dēļ nelietderīgi patērētā karstā ūdens apkures iekārtas uzsildīšanai.

7. Nodrošiniet apkures katla darbībai piemērotus apstākļus!

Svaigs gaiss nepieciešams ne tikai cilvēkiem, bet arī apkures iekārtām. Ja vien nav ierīkota speciāla ventilācija, telpas jāvēdina katru dienu, vismaz dažas minūtes. Ņemiet vērā, ka daļēji atvērts logs vai “ziemas vēdināšana” nenodrošina gaisa apmaiņu un rada nevajadzīgus siltuma zudumus.

Lai apkures katls strādātu efektīvi, telpā, kurā atrodas katls, jānodrošina degšanai nepieciešamais skābeklis pietiekamā daudzumā. Padoms neattiecas uz turbo un kondensācijas katliem, kas gaisu degšanai uzņem no ārpuses vai citādi. Lai sadedzinātu 1m3 dabasgāzes, nepieciešams ap 10m3 gaisa. 

Telpā jāuztur tīrība, jo katls iesūc gaisu kopā ar telpā esošajiem putekļiem. Vislielākās problēmas var sagādāt celtniecības putekļi, tāpēc celtniecības un remonta darbu laikā apkures katls jāizslēdz un jāapklāj. Pēc darbu pabeigšanas jāveic profilaktiskā apkope.

8. Veiciet servisu radiatoriem un citām iekārtām, kas nodrošina siltumu!

Radiatoru un termostatu vārstus nedrīkst nosegt ar aizkariem, mēbelēm un nedrīkst izmantojiet tos veļas žāvēšanai. Šāda rīcība noved pie enerģijas zudumiem līdz pat 20%. 

Putekļi uz radiatoriem, apsildāmās grīdas, kas pārklātas ar paklājiem un arī pašas apkures iekārtas netīrība – tas viss palielina siltuma enerģijas ražošanas izmaksas. Arvien lielāka siltumenerģijas daļa nonāk atmosfērā, nevis jūsu mājoklī.

Veiciet apkures radiatoru atgaisošanu, ja tie silda nevienmērīgi vai dzirdama gaisa izraisītie trokšņi. Lai veiktu atgaisošanu, atveriet tos ar atslēgu atgaisošanas skrūvi, vai izsauciet meistaru.

9. Veiciet apkures iekārtu tehnisko servisu jeb apkopi!

Veiciet apkures sistēmas tehnisko apskati regulāri, jo pat daži milimetri sodrēju vai slikti ieregulēts deglis patērēs no 5 līdz 10% vairāk enerģijas.

Neekonomējiet uz „lētiem” speciālistiem, kas izgāja dažu dienu kursu, jo visbiežāk viņi neveic pienācīgu apkopi papildsistēmām. Izplešanās traukiem, sūkņiem, filtriem un vārstiem apkopes jāveic obligāti, jo tie ir apkures sistēmas neatņemamā sastāvdaļa. Katla galveno sastāvdaļu paredzamais kalpošanas ilgums ir 10 gadi, taču neaprūpētās iekārtas detaļas pakļautas augstam bojājumu riskam un to mūžs ir būtiski mazāks.

Rezerves daļām jāveic apkope, jo dažas no tām ir īpaši dārgas. Apkures siltummainis var maksāt 2/3 no jaunas apkures iekārtas cenas. Cirkulācijas sūkņu vidējā cena ir no 150 līdz 200 EUR. 

Piemērs: 160 m2 lielā mājā gadā par gāzi ir jāmaksā 1710 EUR. Katla apkope - 97 EUR. Katls strādā ar ekonomiju vismaz 20%, t.i. 342 EUR - ietaupījums -245 EUR.

10. Apkures sistēmas-katla-siltummaiņa ķīmiskā mazgāšana-skalošana-atkaļķošana-Flushing.

Kāpēc mazgāt apkures sistēmu-katlu?

Ja no apkures sistēmām netiek izvadīti netīrumi un gruži, tie var uzkrāties radiatoros, cauruļvados un siltummaiņos, izraisot smagus aizsprostojumus. Tas samazina siltuma pārnesi un var izraisīt cauruļu, radiatora vārstu un apkures sūkņu bojājumus. Dažos gadījumos tas galu galā noved pie priekšlaicīgas katla kļūmes.

Jaudīga skalošana ir populāra centrālās apkures sistēmas tīrīšanas un uzturēšanas metode. Skalošanas iekārta caur sistēmu dzen ūdeni ar lielu ātrumu, lai atbrīvotu un noņemtu gružus, kaļķakmens un aizsērējumus. Pamatīga skalošana  uzlabos siltuma sadali visā īpašumā, pēc tam samazinot sadzīves enerģijas rēķinus un palielinot sistēmas uzticamību.

Sistēmas mazgāšana-skalošana nepieciešama, gan pilnīgi jaunām apkures sistēmām (lai atbrīvotos no ražošanas procesā radušajiem netīrumiem,eļļām, gan arī no sistēmas montāžas netīrumiem), gan arī vecām sistēmām un katliem.

Apkures sistēmas elementi, kas ir pārklāti ar kaļķakmens kārtu rada finansiālos zaudējumus, jo apkures sistēmas siltuma atdeves efektivitāte krietni samazinās.

Aizaugusi aizkaļķojusies apkures sistēma - katls- siltummainis nes finansiālos zaudējumus, jo tiek patērēts daudz vairāk enerģijas-gāzes  uzsildīšanai un siltuma novadīšanai.

pat 1 mm bieza kaļķa kārta nes 10% pieaugumu enerģijas patēriņā. Pēc apkures sistēmas ķīmiskās mazgāšanas, apkures sistēmu VISLABĀK uzpildīt ar Demineralizētu ūdeni.

11. Pieprasiet ENERĢIJA-G speciālistu konsultācijas!

Izmantojiet enerģijas patēriņa aprēķinu apkures sistēmai. ENERĢIJA-G apkures sistēmu speciālists labprāt sniegs konsultāciju par Jūsu apkures sistēmas patēriņu, kā arī par to, cik jūs ietaupīsiet ar jaunākās, modernākās apkures iekārtas.

Zvans ENERĢIJA-G speciālistam maksā dažus centus.

12. Izvēlieties un apmāciet atbildīgo par apkuri starp saviem ģimenes locekļiem!

Atbildīgā pienākumos var ietilpt iekārtas un regulatora apgūšana un iekārtu regulēšana lietotāja līmenī, ikgadējās apkopes pieteikšana, kontakta uzturēšana ar ENERĢIJA-G servisu, kā arī pastiprinātā uzmanības pievēršana enerģijas taupīšanas padomiem.

Ja apkures sistēma ir apsaimniekotāja rīcībā, bet tās efektivitātes rādītāji ir zemi, nepieciešams sākt ar ekonomisko analīzi. Atkarībā no aprēķinu rezultātiem, iespējams nomainīt katlu par modernāku, veco apkures katlu norakstīt vai pārdot, tā vietā uzstādot modernu un taupīgu iekārtu.

Ja objekta būvlaukumam nav gāzes vada pieslēgums, bet paredzēts veikt to tuvāko gadu laikā, īpašniekam vai apsaimniekotājam ieteicams izvēlēties alternatīvu apkures variantu – kurināšanu ar šķidro gāzi vai degvielu.

Ieteicams iegādāties tos apkures iekārtu ražotājus, kuri savu produkciju orientē uz pasaules reģioniem ar Latvijai līdzīgiem klimatiskiem apstākļiem.


Visiem Enerģija-G klientiem ir pieejams apkopes serviss darba dienās, no plkst. 8:00 līdz 17:00, kā arī 24h ārkārtas serviss (katru dienu). Zvaniet: +371 24242421